top of page
  • Yazarın fotoğrafıKılıç Çaylı & Partners

Kitle Fonlaması ile Fonlanan Şirketler, Artık Pay Fiyatlarını MKK'na Bildirmeyecekler

Kitle Fonlaması ile Fonlanan Şirketlerin Fiyat Bilgilerinin Bildirim Zorunluluğu Kaldırılmıştır: 16.01.2024 Tarihli MKK DuyurusuKitle Fonlaması ile Fonlanan Şirketlerin Fiyat Bilgilerinin Bildirim Zorunluluğu Kaldırılmıştır: 16.01.2024 Tarihli MKK Duyurusu
Kitle Fonlaması ile Fonlanan Şirketler, Artık Pay Fiyatlarını MKK'na Bildirmeyecekler

Girişim Şirketi Tarafından Kaydi Pay Oluşturma Aşamasında MKK’ya Fiyat Bilgisi Bildirme Zorunluluğu Kaldırılmıştır.


Merkezi Kayıt Kuruluşu (“MKK”) tarafından işletilen Kitle Fonlaması Sistemi üzerinden, kitle fonlama platformları aracılığıyla başarıyla kampanya sürecini sonuçlandıran girişimlerin sermaye payları, MKK sisteminde kayden oluşturulmakta ve hak sahiplerinin hesabına girişim tarafından aktarılmaktadır.


Bununla birlikte, kampanya süreci sonlanarak başarıyla fonlanan girişim şirketi tarafından MKK’ya fiyat bilgisi bildirilmektedir. Bu bildirime istinaden, “e-YATIRIMCI” uygulamasında, yatırımcılar tarafından ilgili pay senetleri için ilk aşamada bildirilen fiyat, portföy değeri olarak raporlanabilmektedir.


MKK’nın 16.01.2024 tarihli duyurusu ile kitle fonlama ile fonlanan girişimlerin paylarının borsada veya teşkilatlanmış bir piyasa işlem görmediği gözetilerek; MKK sisteminde fiyat bilgisi tutulmamasına karar verildiği bildirilmiştir.


Bu kapsamda, girişim şirketi  kaydi pay oluşturma aşamasında MKK’ya fiyat bilgisi bildirmeyecektir. Ayrıca MKK duyurusunda, “e-YATIRIMCI” uygulamasında izlenen ilgili şirket payları için fiyat ve piyasa değeri bilgilerinin gösterilmemesine ilişkin düzenleme yapılacağı da belirtilmiştir.


Av. Deniz KARADUMAN

Bensu BAHADIR

Son Yazılar

Hepsini Gör

Yorumlar


bottom of page